Wąwóz Homole

Dlaczego warto udać się właśnie do Szczawnicy?

Atrakcje w okolicy

Pieniny, jak i sama Szczawnica bogate są w szereg atrakcji, aktywności, ale i malowniczy krajobraz.


Atrakcje w pobliżu naszego hotelu:

  • Spływ Dunajcem
  • Plac Dietla i pijalnia w Szczawnicy
  • Góry Pienińskie
  • Zamki Czartoszyn i Niedzica
  • Promenada nad Grajcarkiem

Poznaj rezerwat przyrody Wąwóz Homole

Część rodziców decydujących się wakacje w górach z dziećmi zastanawia się, które szlaki okażą się przystępne dla najmłodszych szkrabów. W ich przypadku warto dobrze przemyśleć, w jakim miejscu wynajmą pokoje dla rodziny. Szczawnica jest świetną bazą wypadową na Sokolicę i Trzy Korony, ale też do Wąwozu Homole – łatwego szlaku, na którym poradzą sobie nawet maluchy. Jeśli więc chcesz zaszczepić w swoich dzieciach miłość do gór i aktywnego wypoczynku, ten magiczny rezerwat przyrody z pewnością okaże się doskonałym wyborem na ich pierwszy poważny trekking! Na trasie Szczawnica–Wąwóz Homole w sezonie kursują autobusy – odwiedzenie tego miejsca wymaga więc naprawdę minimum wysiłku.

Wąwóz Homole


Wąwóz Homole kochają nawet osoby, które pierwotnie deklarują, że podczas wizyty w okolicy nie wybiorą się na żaden szlak – rzekomo „wystarczają im pokoje z widokiem na góry”. Szczawnica jest jednak zlokalizowana niecałe 6 km od wąwozu, przed wejściem do którego można zaparkować samochód. Trasa jest banalnie łatwa, dlatego łatwo jest skusić się na małą wycieczkę, a potem… nie może wyjść z zachwytu. I wcale nas to nie dziwi!


Rezerwat przyrody Wąwóz Homole to bez wątpienia jedna z największych perełek Pienin. Ten cud natury jest zlokalizowany we wsi Jaworki na obszarze Małych Pienin. Wąwóz ma około 800 m, a jego ściany układają się w kształt litery V. Jego dnem płynie potok Kamionka, który tu i ówdzie tworzy piękne kaskady – to jeden z najbardziej malowniczych górskich widoków, jaki można sobie wyobrazić. Nie da się nie zauroczyć skalnymi ścianami, które przybierają fantazyjne kształty i co chwila zmieniają kolory z białych na czerwone (jest to spowodowane różnymi składami wapienia krynoidowego). Do tego wszystkiego dochodzi bujna roślinność, a przy odrobinie szczęścia – spotkanie z puchaczem, jaszczurem plamistym i wieloma innymi gatunkami zwierząt.


Wąwóz Homole – trasa


Trasa przez wąwóz robi wrażenie już od pierwszych kroków, gdy ściany znajdują się stosunkowo blisko siebie. Prowadzi ona wzdłuż wąwozu, co jakiś czas przebiegając po drugiej stronie potoku. Pokonanie Kamionki nie jest jednak niczym trudnym – stare drewniane mostki zastąpiono obecnie solidnymi metalowymi konstrukcjami z barierkami, dzięki czemu wędrówka jest wyjątkowo przyjemna. Podczas spaceru dociera się do rumowiska z wapiennych głazów, a następnie do szerokiej polany, z której rozpościera się widok na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. To dobre miejsce na odpoczynek i piknik, ale też na podjęcie decyzji, czy wolicie wrócić do Jaworek, czy wspinacie się dalej – na Wysoką. Sama Szczawnica, pokoje z widokami ani żadne tarasy widokowe nie zapewnią takich wrażeń, jak spacer po tym cudownym miejscu. Miej to na uwadze, rezerwując nocleg! Tym bardziej że w Wąwozie Homole według legendy można znaleźć ukryte pod zaklętymi kamieniami księgi przechowujące ogrom wiedzy dotyczącej magii, ziół i leczenia. Ich wspólne poszukiwanie może być dla dzieci wspaniałą rodzinną przygodą!


Szczawnica ma w swojej okolicy jeszcze wiele innych ciekawych miejsc, które są przyjazne dzieciom – jesteśmy pewni, że wszystkie zrobią na maluchach ogromne wrażenie.

  • Czy wejście do Wąwozu Homole jest płatne?

    Nie, park nie pobiera opłat za wstęp do rezerwatu.

  • Ile zajmuje przejście Wąwozu Homole spokojnym tempem?

    Spokojna przechadzka do końca wąwozu nie zajmuje więcej niż 45 minut. Z wąwozu można ruszyć na Wysoką, lecz trasa staje się trudniejsza, a wejście zajmuje kolejne 90 minut.

Share by: