Pijalnia wód leczniczych Szczawnica

Dlaczego warto udać się właśnie do Szczawnicy?

Atrakcje w okolicy

Pieniny, jak i sama Szczawnica bogate są w szereg atrakcji, aktywności, ale i malowniczy krajobraz.


Atrakcje w pobliżu naszego hotelu:

  • Spływ Dunajcem
  • Plac Dietla i pijalnia w Szczawnicy
  • Góry Pienińskie
  • Zamki Czartoszyn i Niedzica
  • Promenada nad Grajcarkiem

Pijalnia wód leczniczych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Szczawnica to miasto uzdrowiskowe. Ważnym miejscem, które wypada odwiedzić podczas swojego pobytu w tej miejscowości, jest bez wątpienia Plac Dietla, a w szczególności znajdująca się przy nim pijalnia wód mineralnych.


Jak działają tutejsze wody lecznicze i czym one w zasadzie są?

Poznaj tutejsze szczawy


Tutejsze wody lecznicze górale nazywają szczawami, ze względu na ich kwaśny smak. To wody pochodzące z odnawialnych górskich źródeł. Charakteryzują się one naturalną zawartością dwutlenku węgla, który ma prozdrowotny wpływ na błonę śluzową żołądka. Picie takiej wody w odpowiedniej temperaturze może pomóc w leczeniu m.in. niedokwaśności i nadkwaśności żołądka.


To nie wszystkie właściwości wód wydobywanych w pijalni Szczawnica. Noclegi w mieście są też chętnie rezerwowane przez osoby borykające się z innymi schorzeniami. Polskie wody lecznicze dostępne w Szczawnicy wydobywane są z kilku źródeł i różnią się od siebie składem oraz stopniem mineralizacji. Każdy kuracjusz powinien więc pić wodę z zawartością tych minerałów, które są pomocne w leczeniu jego choroby. Wodę leczniczą można też pić profilaktycznie.


Gdzie można napić się wody leczniczej?


To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez gości wynajmujących u nas apartamenty. Szczawnica kojarzy się przede wszystkim ze wspomnianą wcześniej pijalnią wód przy Placu Dietla. Znajduje się ona w willi Dom nad zdrojami, odbudowanej po pożarze z 2002 roku (podczas rekonstrukcji zachowano tradycyjny styl budynku). Można się tam napić wód: Helena, Jan, Józef, Józefina, Stefan i Magdalena. Pijalnia wód to jednak niejedyne miejsce dostępne dla kuracjuszy. W ogólnodostępnych ujęciach można skosztować jeszcze Wandy, Szymona i Pitoniakówki.


Zanocuj w hotelu Maria!


To właśnie niewielka odległość od pijalni wód jest jednym z powodów, dla którego nasi goście tak bardzo cenią sobie hotel Maria. Szczawnica stała się słynna dzięki ich leczniczym właściwościom, szkoda by było więc nie wykorzystać okazji do podreperowania zdrowia. Jeśli nie wiesz, która woda sprawdzi się w przypadku Twojego schorzenia, porozmawiaj z obsługą pijalni – z pewnością pomoże Ci w odpowiednim wyborze! W pijalni możesz też kupić wodę „na wynos”.



  • Gdzie w Szczawnicy można się napić wody leczniczej?

    Najbardziej znanym punktem miasta jest niewątpliwie pijalnia wód znajdująca się w Domu nad zdrojami przy Placu Dietla. W Szczawnicy znajduje się też jednak kilka ogólnodostępnych źródeł, zlokalizowanych w różnych częściach miasta.

  • Czym cechują się wody lecznicze ze Szczawnicy?

    Tutejsze wody mają szereg właściwości prozdrowotnych. Zawierają naturalny dwutlenek węgla, mający zbawienne działanie na błonę śluzową żołądka. Wody z poszczególnych ujęć cechują się różnym składem i stopniem mineralizacji. Każda z nich jest skuteczna w zwalczaniu innego typu schorzeń (w zależności od zawartych w niej minerałów).

Share by: