Plac Dietla – serce Szczawnicy

Dlaczego warto udać się właśnie do Szczawnicy?

Atrakcje w okolicy

Pieniny, jak i sama Szczawnica bogate są w szereg atrakcji, aktywności, ale i malowniczy krajobraz.


Atrakcje w pobliżu naszego hotelu:

  • Spływ Dunajcem
  • Plac Dietla i pijalnia w Szczawnicy
  • Góry Pienińskie
  • Zamki Czartoszyn i Niedzica
  • Promenada nad Grajcarkiem

Plac Dietla

Za serce Szczawnicy od lat 60. uznaje się Plac Dietla, nazwany tak na cześć Józefa Dietla, który jako pierwszy sklasyfikował polskie wody lecznicze. W tym miejscu można zobaczyć jego pomnik, a także zrelaksować się przy szumie fontanny.


Najchętniej odwiedzanym budynkiem w tym miejscu jest niewątpliwie Dom nad zdrojami, w którym znajduje się słynna Pijalnia Wód Mineralnych. Obiekt został odbudowany po pożarze w 2002 roku, jednak zachował swój pierwotny styl i unikatowy klimat.

Miasto uzdrowiskowe i szczawy


Warto wspomnieć, dlaczego Szczawnica jest uznawana za uzdrowisko. Znajdują się w niej źródła leczniczych wód, różniących się od siebie składem i mineralizacją. Wody te nazywane są przez górali szczawami (przez swój kwaśny smak), co wyjaśnia też genezę nazwy miasta. Szczawy pochodzą ze źródeł odnawialnych i zawierają naturalny dwutlenek węgla, mający niebagatelny wpływ na poprawne działanie układu trawiennego.


W zależności od temperatury, w jakiej pije się szczawy, mogą one wspomagać pracę żołądka przy niedokwaśności lub poprawiać zasadowość i redukować nadkwaśność. To jednak nie wszystko, co muszą wiedzieć osoby rezerwujące tu apartamenty: Szczawnica oferuje wody lecznicze nie tylko w pijalni, lecz także w ujęciach ogólnodostępnych.


Pijalnia wód leczniczych na placu Dietla


Gorąco zachęcamy naszych gości, którzy odwiedzają hotel Maria, by wybrali się do pijalni. W Szczawnicy jest 9 ujęć wód, a każda z nich ma inne właściwości lecznicze. Na przykład woda Helena jest bogata w żelazo, które jest niezbędne w organizmie do obniżania poziomu cholesterolu. Z kolei woda Stefan, bogata w wapń, zapobiega osteoporozie i pomaga w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.


Warto zapytać obsługi pijalni, który szczaw będzie najbardziej odpowiedni w przypadku danego schorzenia. To właśnie z nich słynie Szczawnica. Noclegi w tym mieście, zarówno osób młodszych, jak i seniorów, zazwyczaj wiążą się z przynajmniej jedną wizytą w pijalni. I nic w tym dziwnego – warto korzystać z tego, co daje nam Matka Natura. Niektóre wody można też kupić w butelkach, by zabrać je ze sobą do domu.



  • Co zobaczę na Placu Dietla w Szczawnicy?

    Plac Dietla to serce Szczawnicy. Zobaczysz tam pomnik Dietla oraz piękną fontannę. Wokół placu znajdują się urocze wille, a w jednej z nich znajduje się słynna Pijalnia Wód Leczniczych (tzw. szczawów).

  • Jak działają wody lecznicze w Szczawnicy?

    Tak, wycieczka tradycyjną łodzią z flisakiem to tylko jedna z dostępnych możliwości. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, wybierz się do Portu Pienin i zgłoś chęć spłynięcia ze Sromowiec kajakiem. Pracownicy zawiozą busem z przyczepką Ciebie i kajaki w górę rzeki.

Share by: