Szczawnica i okolice - co zobaczyć i jak wytyczyć trasę?

Dlaczego warto udać się właśnie do Szczawnicy?

Atrakcje w okolicy

Pieniny, jak i sama Szczawnica bogate są w szereg atrakcji, aktywności, ale i malowniczy krajobraz.


Atrakcje w pobliżu naszego hotelu:

  • Spływ Dunajcem
  • Plac Dietla i pijalnia w Szczawnicy
  • Góry Pienińskie
  • Zamki Czartoszyn i Niedzica
  • Promenada nad Grajcarkiem

Co warto zobaczyć w Pieninach?

Osoby rezerwujące noclegi w Pieninach Środkowych często chcą odwiedzić ich najwyższy szczyt: Trzy Korony. Warto wiedzieć, że najwyższym szczytem całych Pienin jest Wysoka (1050 m n.p.m.) znajdująca się w Pieninach Małych. Trzy Korony (w tym ich najwyższy wierzchołek – Okrąglica mierząca 983 m n.p.m.) wygrywają z nim jednak urodą. Charakterystyczne „zęby” koron tworzą malowniczy, prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny obraz tych gór. Ze szczytu rozciągają się też zapierające dech w piersiach widoki, w tym na pobliskie Tatry. Na Trzy Korony prowadzi kilka tras.

Trasa ze Szczawnicy


Na punkt startowy do zdobycia szczytu często wybierana jest Szczawnica. Trzy Korony są w tym wypadku przysłowiową wisienką na torcie po wędrówce pełnej malowniczych widoków. Wycieczkę rozpoczyna się od przeprawy przez Dunajec (uwaga – flisacy pracują tylko w sezonie!), by następnie skierować się na Sokolicę. Niech początek trasy Cię nie przeraża – droga pnie się stromo pod górę, ale później będzie już tylko łatwiej. Miejscami skorzystasz z poręczy ułatwiających wspinaczkę. Po około połowie trasy do dalszej drogi zmotywuje Cię malowniczy widok na Szczawnicę, a to dopiero początek wrażeń. Przed wejściem na Sokolicę trafisz do kas biletowych, w których będziesz musiał dokonać opłaty na rzecz Pienińskiego Parku Narodowego. Na Sokolicy odwiedzisz taras widokowy z rozprzestrzeniającą się pod nim stumetrową przepaścią i wijącym się Dunajcem.


Z Sokolicy należy ruszyć w kierunku Przełęczy Sosnów, a następnie na Sokolą Perć. Stamtąd trasa prowadzi przez szczyt Czertezika na Czerteż (najwyższy punkt Sokolej Perci – 774 m n.p.m.). Tu znów zaskoczą Cię niezapomniane widoki: niemal pionowa ściana Sokolicy opadająca do brzegu Dunajca. Dalej rusz na Przełęcz Burzana, Ociemny Wierch i Białe Skały. Dotrzesz stamtąd na szczyt Bańków Gronik, a potem do Pienińskiego Potoku. Jeśli chcesz zwiedzić Zamek Pieniny, musisz odbić na Górę Zamkową.


Szlak na Trzy Korony prowadzi w kierunku Polany Kosarzyska, a stąd niebieskim szlakiem pozostaje Ci około 30 minut do celu. Na Okrąglicy znajduje się taras widokowy, na który dodatkowo trzeba wejść po schodach. Warto jednak zdobyć się na ten ostatni wysiłek. Zobaczysz wówczas zapierający dech w piersiach widok na Tatry, Jezioro Czorsztyńskie i Przełom Dunajca. To średnio trudna trasa, lecz najbardziej malownicza i zdecydowanie warta każdej kropli potu – twierdzą tak osoby wynajmujące pokoje w Szczawnicy.



Trasa ze Sromowców Niżnych


Ten szlak rozpoczyna się przy kładce nad Dunajcem. Należy kierować się na schronisko Trzy Korony. Droga wiedzie przez malowniczy Wąwóz Szopczański prowadzący do przełęczy Szopka (tzw. Chwała Bogu). Idąc nim, trzeba kierować się na Okrąglicę. Ile zajmuje wejście na Trzy Korony? Czas wejścia tą trasą to niecałe 2 godziny. Na górze warto nieco odbić, by dodatkowo zwiedzić wspomniany Zamek Pieniński.


Trasa z Krościenka nad Dunajcem


Ten szlak to zdecydowanie najłagodniejsza trasa na Trzy Korony – potwierdzi to większość turystów odwiedzających okoliczne hotele. Szczawnica jako punkt startowy czasem zniechęca trudnym podejściem na początku trasy. Jak dotrzeć stąd na Trzy Korony? Szlak zaczyna się na Rynku, następnie droga wiedzie skrajem lasu. Gdy dotrzesz do Przełęczy Szopka, obejrzysz malownicze widoki na Tatry.


Dobrym pomysłem jest dostanie się łagodnym podejściem z Krościenka na Trzy Korony, zwiedzenie zamku i zejście w stronę Szczawnicy. Tym sposobem zobaczy się najwięcej, jednocześnie unikając stromych podejść. Ta trasa jest też wygodna dla tych, którzy zarezerwowali swoje noclegi w Szczawnicy i to właśnie tam chcą zakończyć wędrówkę.


Bez względu na wybór trasy, na pewno warto wybrać się w Pieniny. Szczyty Trzech Koron oferują widoki, które zapadają w pamięć na całe życie.

  • Czy wejście na Trzy Korony jest trudne?

    To zależy od trasy, jaką wybierzesz. Szlak prowadzący od Krościenka lub Sromowców nie wymaga specjalnej kondycji. Niedoświadczonym piechurom problem może sprawić wejście od strony Szczawnicy.

  • Czy wejście na teren Pienińskiego Parku Narodowego jest płatne?

    Na szlaku pobierane są opłaty za wejście na galerie widokowe Trzech Koron i Sokolicy. Opłata wynosi kilka złotych (w 2023 roku w sezonie letnim było to 8 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy). Bilet wykupiony na Trzech Koronach jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie.

Share by: