Rezerwat przyrody Biała Woda, położony kilka kilometrów od Szczawnicy, jest uznawany za najpiękniejszy wąwóz Pienin. Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku i na spacery. Emanuje spokojem i urzeka pięknymi krajobrazami.
Wybierasz się w Pieniny? Koniecznie powinieneś odwiedzić rezerwat Przyrody Biała Woda, czyli okolice między Pieninami a górami Beskidu Sądeckiego, nad potokiem Grajcarek, który wpada do Dunajca. Ten urokliwy obszar znajduje się kilka kilometrów od miejsca, gdzie leży Szczawnica. Znany jest ze swojego niepowtarzalnego krajobrazu, bogactwa przyrody oraz możliwości aktywnego wypoczynku. Rezerwat Biała Woda przyciąga turystów pragnących spędzić czas w otoczeniu nieskażonej natury.
Rezerwat Biała Woda to prawdziwa perła Pienin. Jego krajobraz wypełniają strome wąwozy, skalne ściany, malownicze strumienie i bujne lasy. Jednym z najpiękniejszych miejsc w rezerwacie jest Wąwóz Homole, który zachwyca turystów swoją dziką, surową urodą. Skały o fantazyjnych kształtach, wyżłobione przez wody potoku Biała Woda, tworzą niesamowite formacje, które są prawdziwą gratką dla miłośników fotografii i geologii.
Biała Woda Szczawnica to również skarbnica różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Wśród flory można tam znaleźć wiele rzadkich i chronionych gatunków, takich jak dziewięćsił bezłodygowy czy różne gatunki storczyków. Rezerwat jest również siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, w tym dla ptaków drapieżnych, saren, dzików i lisów. Dla miłośników botaniki i zoologii stanowi doskonałe miejsce do obserwacji przyrody i zgłębiania wiedzy na temat miejscowej fauny i flory.
Rezerwat Biała Woda obfituje w liczne turystyczne, które umożliwiają aktywne spędzanie czasu w otoczeniu przyrody. Szlaki te są odpowiednie zarówno dla doświadczonych turystów, jak i dla rodzin z dziećmi. Rezerwat Biała Woda trasa:
Trasy są łatwe i przyjemne. Na przejażdżkę można zabrać rowery czy wózki dziecięce. Nie ma tutaj stromych podejść, a całość wiedzie dnem doliny. Jak długo zwiedza się Rezerwat Biała Woda? Czas przejścia trasy, która liczy około 2 km, to średnio 2 godziny, ale ze względu na skalisty wąwóz trudno oszacować, ile potrwa przemierzenie jej w obie strony. Dlaczego? Po drodze czekają liczne atrakcje, które mogą zatrzymać Was na dłużej.
Dołem wąwozu płynie potok – Biała Woda. Turyści mogą latem zamoczyć nogi, brodzić i wrzucać kamyki. Dla maluchów to znakomita zabawa i chwila na relaks! Co jakiś czas przy ścieżce są miejsca do odpoczynku: ławeczki, drewniane stoły i łąki, gdzie można rozłożyć koc. Po drodze i na końcu trasy turystów witają bacówki, w których można trafić na pokazy robienia oscypków. Biała Woda to liczne kaskady. Czerwona Skałka, Konowalskie Skały i Kociubylska Skała robią wrażenie i wyróżniają się w krajobrazie. Niewątpliwie dużą atrakcją na końcu trasy jest wielka widokowa łąka – Przełęcz Rozdziela, na którą trzeba wspiąć się polną drogą. Podejście zajmuje około 40 minut.
Na spacer po rezerwacie Biała Woda możesz wybrać się ze swoim czworonożnym przyjacielem. Musisz jednak przestrzegać kilku zasad, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort zarówno innym turystom, jak i zwierzętom. Pies musi być na smyczy. Zabierz ze sobą torebki na odchody i zawsze sprzątaj po swoim psie. Pilnuj, aby Twój pies nie gonił dzikich zwierząt, ani nie hałasował, co mogłoby zakłócić spokój tego miejsca.
Biała Woda znajduje się kilka kilometrów za Szczawnicą, we wsi Jaworki, dwa kilometry od wejścia do Wąwozu Homole. Z Hotelu Maria dojazd zajmuje niespełna 19 minut. Wstęp jest bezpłatny. Parking Biała Woda znajduje się przy samym wejściu do rezerwatu. Warto mieć przy sobie gotówkę, ponieważ nie wszystkie parkingi akceptują płatności kartą. Auto można tu zostawić zazwyczaj od rana do wieczora, choć warto sprawdzić lokalne informacje, zwłaszcza poza sezonem turystycznym. Z miejscami parkingowymi nie powinno być problemu.
Główne miejsca postojowe przy wejściu oraz w Jaworkach są dobrze przygotowane na przyjęcie turystów. Alternatywne opcje, takie jak parking przy stacji narciarskiej lub w Szczawnicy, mogą być odpowiednim rozwiązaniem w bardziej zatłoczonych okresach.
Wszelkie prawa zastrzeżone | Hotel Maria
Wszelkie prawa zastrzeżone | Hotel Maria